Warning: fopen(/homepages/27/d645902368/htdocs/app645903030/wp-content/plugins/akismet-privacy-policies/languages/akismet-privacy-policies-tr_TR.mo): failed to open stream: No such file or directory in /homepages/27/d645902368/htdocs/app645903030/wp-includes/pomo/streams.php on line 153
Nisan - Bayan DJ Mehtap

Nisan, birbirini seven veya aileler tarafından birbirlerine yakıştırılan çiftin evlenmesi için yapılan ilk adımdır.

Dünyada genelde evlilik hazırlığı içerisine giren çiftlerin resmi olmayan birliktelik biçimidir. Nisan, yüzük ve karşılıklı sözlerin verilmesiyle başlar. Söz´de olduğu gibi nişan da kişilerin birbirlerini tanıması anlamına gelir.

Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı resmileştirmenin ön adımı olarak gösterme şeklidir. Evlenecek olan çiftlerin daha samimi ve yakın olmasını sağlarken kişiler birbirlerine olan mesafeli bir çok davranışı da ortadan kaldırırlar.

Nişan resmi bir evlilik adımı değil sadece kişilerin birbirlerine olan duygularını dışarıya karşı gösterme şeklidir.

Tespit edilen güne kadar oğlan evi tarafından nişan giysileri ve yüzük alınır.Nişan bohçası hazırlanır ve kız evine götürülür.

Nişan organizasyonu genelde kız evine aittir. Nisan yüzükleri daha önceden belirlenen bir aile büyüğü tarafından takılır. Taraflar nişan esnasında gelin ve damada çeşitli hediyeler verebilirler.

Nişan esnasında ebeveynler tarafından takılacak takılar daha önceden belirlenmiş olmalıdır. Nişan pastası,müzik ve eğlence nişan organizasyonuna dahildir.

Hayatınızın en önemli kararının ilk adımını atıyorsunuz. Bir anda kendinizi tatlı ve heyecanlı bir koşuşturmanın içinde bulacaksınız. Bu koşuşturma içinde eğer iyi bir plan yapabilirseniz, bu zorlukları rahatlıkla atlatabilirsiniz.


Kız isteme merasimi

Her şey, öncelikle ‘kız istemek’ ile başlıyor. Genel olarak kız isteme merasimi kız tarafının evinde yapılıyor. Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden ”Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle ister.”

Hemen ardından söz kahveleri ikram ediliyor. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir Hatta bekarlara kurdeleden birer parça kesilerek verilir. Kurdele ne kadar kısa ise evlenme o kadar yakın zamanda gerçekleşir diye de bir rivayet vardır

Bu tip merasimlerde bir takım tecrübesizliklerden kaynaklanan yanlış anlamalar ve alınganlıklar olabilir. Mümkün mertebe olayları alttan alarak, sakince çözümlenmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki düşüncesizce yapılan davranışlar ömür boyu süren kırgınlıklar ve küskünlükler yaratır

Söz gecesi kıyafetinde aşırıya kaçmayın. Gelin adaylarının sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adaylarının ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmesi uyfun düşer Unutmayın hiç bir anne-baba böyle bir gecede moda dergisinden fırlamış gibi görünen bir gelin ve damat adayı ile karşılaşmak istemez.

Söz kesilirken kahve, söz kahvesi nasıl olur, kız istenirken kahve

Kızlar! Bir hafta öncesinden köpüklü kahve provasına başlamanızı öneriyoruz. Cezveye kişi sayısı kadar kahve fincanı su doldurun. İçine yaptığınız kişi adedinden 1-2 çay kaşığı fazladan kahve ekleyin. Eğer az şekerli isteniyorsa kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli isteniyorsa kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli isteniyorsa kişi başına bir çay kaşığı şeker koyun. Cezveyi normal ateşe koyarak köpürene kadar aralıklarla karıştırın. Kaynama sırasında asla karıştırmayın. Köpürdükten sonra fincanlara yarısını koyun ve kısık ateşte tekrar köpürtün. Bu arada o gece için taze kahve almayı da unutmayın.

Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi de söz çiçeğidir. Çiçeksiz kız istenmez Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına da dikkat edin. Ama tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz. Size bir ipucu; bayanlar genelde orkide, zambak ve lilyuma bayılırlar. Bu arada her çiçek bambaşka duygular ifade eder. Dikkat edin.

Söz çikolatası, Söz için çikolata seçimi

Çiçekten sonra söz merasiminin bir diğer unsuru da çikolatadır.. Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen gösterin. Böyle detaylar önemsenir. Çikolata, eve girerken gelinin annesine, çiçek ise müstakbel eşe verilir.

Nişan hazırlıkları başlıyor

Ve işte düğününüze yalnızca bir adım kaldı. Nişanlanıyorsunuz Birbirinizin bir takım huylarını yeniden keşfedebileceğiniz bir dönemdesiniz. Nişanlılık devresi, hazırlıklar artık hızlandığından dolayı ufak tefek streslerin yaşanabileceği bir dönemdir. Ama siz siz olun asla yerli yersiz olaylarda müstakbel eşinizin kalbini kırmayın. Şu andan itibaren her anınızın, koşuşturmanızın ve hatta stresin bile keyfini çıkarın.

Nişan yeri seçimi, nişan mekanı, evde nişan
Bazı aileler nişan yeri olarak ev ortamını tercih ederken, kimileri seçimini sosyal mekanlardan yana yapar. Ev tercih edilirse, tören kızın evinde gerçekleşir. Nişan töreninde aile yakınları karşılıklı olarak ilk kez tanışacağından mekanın sıcak bir ortam olması daha iyi olur.

Nişan yüzüğü, nişan yüzüğü seçimi, nişan yüzüğü modelleri

Alyanslar iki insanın hayatları boyunca en uzun kullandıkları takılardır. Hayatınız boyunca en şık ve anlamlı aksesuarlarınız olacakları ve her bakışta o güzel gününüzü hatırlatacakları için alyanslarınızı içinize sinerek alın.

Geleneklerimize göre yüzükler damadın geline, gelinin damada hediyesi şeklinde karşılıklı olarak alınır. Karar verme aşamasında kafanızın karışacağı şüphesizdir.

Kuyumcuların sundukları alternatifler o kadar zengin ve çeşitlidir ki birbirinden güzel alyanslar arasından seçim yapmanız hayli zor olacaktır. Asil ve zarif bir tek taş mı, yoksa modern tasarımlı beyaz altın bir alyans mı? Seçim sizin Tercihinizi ne yönde yaparsanız yapın, hayatınız boyunca vazgeçilmez bir takınız olacakları için, her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz, giyim tarzınıza uyan bir seçim yapmanızı öneriyoruz.

Kuyumcuya birbirinizin yüzükleri içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı unutmayınız.

Nişan elbisesi seçimi

İşte muhteşem gözükmeniz gereken bir gece daha Gelin hanım, düğün gecenizde beyazlar içinde olacağınıza göre, nişan gecenizde iddialı ve canlı renkleri kullanabilir Sakın siyah bir tuvaleti tercih etmeyin. 

Nişanınız evde yapılacaksa tabii ki sade ve şık bir elbiseyi tercih etmelisiniz. Damat beyin de şık bir takım elbise giymesi gerekir.

Nişan bohçası hazırlama, nişan bohçasında neler olur, nişan bohçası nasıl hazırlanır?

Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir. Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

Erkek tarafının hazırladığı bohçada, gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik bulunur. Kız tarafının hazırladığı bohçada ise pijama, ropdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm yer alır. Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.

Nişan fotoğrafları, nişan için fotoğraf çekimi

Eğer nişanınızı aile içinde yapıyorsanız, aileden birine resimlerinizi çekmesini rica edin. Bu kişinin resim çekmeye meraklı olmasında fayda vardır. Baktınız kimseyi bulamıyorsunuz, bir arkadaşınızı bu işle görevlendirebilirsiniz.

Bu kişiye resimlerinizi çekerken dikkat etmesi gereken noktaları hatırlatın. Örneğin kadraj fotoğrafta önemlidir. Yani resimde en sol ve en sağdaki kişiler ile herkesin ayakları ve kafaları olmalıdır. 

Bu güzel anınızı görüntüleyecek kişinin profesyonel biri olmasını isterseniz, kendisiyle nişanınızdan en az on gün önce görüşerek ne tarz resimler ve pozlar istediğinizi belirtmelisiniz.

Genelde profesyonel fotoğrafçılar video çekimi yapıyor. İstediğiniz özel çekimler varsa baştan belirtmeniz lazım.

Kaynak:egzotikkadin.blog.de